ISKOLAI MOZAIK

Tanévkezdés és Fecskeavatás

 

2016. szeptember 1-jén megkezdődött a 2016/2017-es tanév. Ezt az évet 260  tanuló kezdte meg iskolánkban.  Örvendetes, hogy 31 kisdiák iratkozott be az első évfolyamra, így két osztályt tudtunk indítani. Felső tagozatos tanulmányait 37 gyermek kezdte meg az 5. évfolyamon, szintén két osztályban. Igazgató úr tanévnyitó ünnepi beszédében minden pedagógusnak és diáknak  sok sikert és kitartást kívánt a tanévhez és az elkövetkezendő feladatokhoz.

Ebben a tanévben  eltérve az előzőektől, rendhagyó módon a tanévnyitó ünnepségen került sor az első osztályosok fecskeavatására.  Az új kisdiákok nagy bátorsággal  mutatkoztak be az egész iskolának. Kérdéseivel Kádár-Tóth Enikő alsós tanító néni segítette őket. Tóth Imre igazgató úr egy kézfogással és egy könyvjelző átadásával iskolásokká fogadta a „kisfecskéket”. A Fecskeavató ünnepség új időpontját az elkövetkező években hagyománnyá kívánjuk tenni iskolánkban.

 

Szülői értekezlet

 

Szeptember harmadik hetében került sor a tanév első szülői értekezleteire. A  téma minden osztályban a tanév fő feladatainak és rendjének ismertetése, illetve az osztályokat érintő aktuális szervezési feladatok voltak.

 

Úszásoktatás

 

Iskolánkban az előző évekhez hasonlóan ebben a tanévben is folytatódik az ötödik osztályosok úszásoktatása.

Az 5. a osztály minden A héten , az 5. b osztály minden B héten jár úszni heti két órában a Makói  Hagymatikum Gyógyfürdőbe.

 

Návay-nap

 

2016. szeptember 23-án 12. alkalommal került sor iskolánk névadójának a tiszteletére rendezett Návay- napra. A programok már szeptember 22-én délután elkezdődtek az iskola falán található emléktábla és a temetőben lévő Návay sírok megkoszorúzásával. A Návay-nap rendhagyó módon az iskola utcafront felőli oldalán ünnepi műsorral vette kezdetét. Ezen a napon került sor az itt elhelyezett székelykapu avatására. A kaput Gábor Levente és családja adományozta településünknek, iskolánknak Alsóboldogfalváról. A székelykapu igazi erdélyi fából készült és eredeti székely motívumokkal, faragásokkal díszített. A műsor a zászló behozatalával kezdődött, majd Kovács Laura Fanni 6. osztályos tanuló Boné Csaba: Évezredes vér című versét szavalta el. Ezután következett iskolánk intézményvezetőjének, Tóth Imrének a megnyitó beszéde, melyben többek között megemlékezett a magyarság viszontagságos  történelméről is. Dr. Lázár János országgyűlési képviselő, miniszterelnökséget vezető miniszter elfoglaltságai miatt nem tudott személyesen jelen lenni rendezvényünkön. Így gondolatait levélben küldte el iskolánknak, mely felolvasásra került. Leveléből egy részlet:  „ Minden egyes elkészült székelykapu műremek, egyedi a maga nemében. Ugyanakkor szolgálja azt a praktikus célt, hogy a külvilágot kívül tartja és a kapuban bent lévő élet szentségét megvédi.” Gábor Levente ünnepi szavai után községünk polgármestere, Hajnal Gábor fejezte ki köszönetét. Majd Olasz Attila plébános megszentelte és megáldotta a székelykaput. Az ünnepség fényét emelte, hogy Kertész Éva, Dr. Kertész Dezső lánya alapított egy díjat édesapja emlékére. A következő percekben a Dr. Kertész Dezső díj átadására került sor. Ezt egy olyan tanulónak ítélték oda, aki valamilyen módon kiemelkedik társai közül munkája alapján. Hajnal Gábor polgármester megemlékezése után Kertész Éva beszélt a díjról és földeáki neveltetéséről, gyermekéveiről. Majd Horváth Attilával, a Földeáki Iskolásokért Közalapítvány kuratóriumának elnökével átadták a díjat Szabó Hanna 8. osztályos tanulónak. Hanna 2009-től tanul fuvolázni a Makói Zeneiskolában. Az eltelt évek során számos hazai és nemzetközi zenei versenyen ért el kimagasló helyezést. Az ünnepséget a Földeáki Návay Lajos Általános Iskola és a Makói Magán  Zeneiskola növendékeinek és pedagógusainak muzsikája tette még színesebbé és gazdagabbá. Munkájukat ezúton köszönjük. Az ünnepség zárásaként közösen elénekeltük a Székely Himnuszt. Az ünnepi műsor után a délelőtt vetélkedőkkel folytatódott. Alsós tanulóink előzetesen csapatokat alkotva versenyeztek a „Mindent tudni akarok” elnevezésű vetélkedőn. Felső tagozatos diákjainknak  „Erdély” címmel tematikus versenyt szerveztek tanáraik. Ők osztályonként vettek részt a megmérettetésben. A gyerekek munkáját oklevelekkel jutalmazták. A délután váltóversennyel folytatódott, melyen iskolánkból 4 csapat szerepelt. Minden csoportban évfolyamonként egy tanuló versengett. Ötletes ügyességi feladatokat kellett végrehajtaniuk. Ezt követően lány és fiú futball és kézilabda mérkőzésekre került sor. A szurkolótábor nagy lelkesedéssel biztatta a csapatokat. A program délután 16 órakor ért véget, minden tanuló egészségesen elfáradva, de jókedvűen indult haza.

 

Földeáki Maratoni Váltó

 

Hatodik alkalommal rendezte meg 2016. október 1-jén a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ Makói Tankerülete, a Návay Lajos Általános Iskola, a Návay Lajos Diáksport Egyesület, valamint a Földeáki Torna Club a Földeáki Maratoni Váltó elnevezésű futóversenyt. A verseny célja az óvodások, iskolások és hozzátartozóik részére a közös mozgás lehetőségének biztosítása, illetve a 42195 méteres maratoni táv lefutása (66 kör a park körül) és egy úgynevezett alapidő megállapítása.

Maratoni váltó versenyünket nem rendezhettük volna meg a következő önkormányzatok, cégek és magánszemélyek erkölcsi és anyagi segítsége nélkül.

Rendezvényünk támogatói voltak:  Klebelsberg Intézményfenntartó Központ Makói Tankerülete, Földeák Község Önkormányzata, Givaudan Hungary Kft., Bartal Trans Kft., Sertéshús – Termelő Kft., Csongrád megyei Település Tisztasági Kft., Leier Hungária Kft., Agro – Földeák Kft., Mobil Földeáki Fiatalok Egyesülete, Hanki – Ker Kft., Tűzoltóság – Földeák, Virágsziget, Termál – Technika Kft., Gazsó Pál, Duocor Ipari Bt., Rádió7, Kacsner Nagyker, TG Seven – Team Kft., Pál Ferenc e.v., Wéber Péter, Földeáki Kínai bolt, PC Seft – Kakuja Zoltán, Cerka Trafik,  Gera Gábor, Molnár Csaba e.v.

Köszönjük Gazsó Pálnak és Mikáczó Sándornak a szállításban nyújtott segítséget. Köszönjük a földeáki és az óföldeáki közmunkások segítségét. Köszönetünket fejezzük ki Földeák Község Önkormányzatának, hogy a rendezvény helyszíneit rendelkezésünkre bocsátotta. Ezúton szeretnénk megköszönni iskolánk pedagógusainak és az önkéntes segítőknek az áldozatos munkáját.

A programokról: A délelőttöt a színpadon Hajnal Gábor polgármester nyitotta meg, majd Olasz Attila plébános mondott rövid köszöntőt. Babut Erika testnevelő tanár bemelegítéssel folytatta a napot. Ezután zenés vetélkedő következett Siket Tamás tanár úr vezetésével. Meghallgathattuk a DZSÚZ együttes műsorát és Nippon Zengó bemutatót tekinthettünk meg.

Majd Zsolnai Dorka interaktív – zenés gyermekműsorát láthatták az érdeklődők.  Sajnálatos módon a délben kezdődő Peter Sramek koncert technikai okok miatt elmaradt.

A rendezvény ideje alatt folyamatosan ingyenes ugrálóvár, a MOBIL – F.F.E. és a velük kapcsolatban álló ifjúsági szervezetek szórakoztatták ügyességi, sport és logikai játékokkal az ifjúságot. A park területén Jójárt Krisztina csillámtetoválással, az óvónők pedig arcfestéssel és lufihajtogatással varázsolták el a gyerekeket. Újdonságként szolgált a nagy méretű hungarocellből készült, futók fényképeivel teletűzött FÖLDEÁK felirat. Ez „szelfizésre” adott lehetőséget a park egyik bejáratánál.

A Művelődési Ház előtt a Kertbarát klub, a Kavar a nagyi klub és a Kézimunka klub zöldség és gyümölcs kiállítását lehetett megtekinteni. Délután a színpadi műsor a Kisparty zenekar koncertjével folytatódott. Ezt a Hód – Fitness SE műsora követte. 14.45-től került sor az eredményhirdetésre és a nap zárásaként a tombolasorsolásra.

A pörköltfőzés reggel 8 órakor kezdődött. Minden résztvevő a Petőfi utcán kezdhetett neki a finom ebéd főzésének. A verseny indulóit  három kategóriában értékelte a zsűri (Gilinger József, Juhász Krisztián és Varga Imre), akiknek szintén köszönettel tartozunk munkájukért.   I. kategória  (Földeáki Návay Lajos Általános Iskola osztályai)

Oklevélben részesültek:

 1. hely: 1. b II. hely: 6.a III. hely: 7.b
 2. kategória (földeáki meghívott csapatok) marhapörkölt főzése

Oklevélben részesültek:

 1. hely: Földeáki Torna Club II. hely: Földeáki Dalkör III. hely: Földeáki Egyesített Egészségügyi és Szociális Intézmény 

III. kategória  (földeáki meghívott csapatok)  sertéspörkölt főzése

Oklevélben részesültek:

 1. hely: Földeáki Gyermekmosoly Óvoda II. hely: Kertbarát klub III. hely: Mobil – Földeáki Fiatalok Egyesülete 

A futás párhuzamosan zajlott a váltócsapatok és az egyéni indításos futamok résztvevői között, mely az alábbi eredménnyel zárult:

VÁLTÓ: a 42195 m-es távot az alábbi csapatok teljesítették a templom körül (640m )

 

 1. futam – Alapverseny – Csapatok közötti váltóverseny
 2. hely: Földeáki Középiskolások (2:47:33)
 3. hely: Földeáki Általános Iskolások (2:49:52)
 • hely: Földeáki Felnőttek (3:23:33)

 

 1. futam – Klebelsberg Intézményfenntartó Központ Makói Tankerületének iskolái közötti váltóverseny:
 2. hely: Apátfalvi Dózsa György Általános Iskola (2:49:00)
 3. hely: Földeáki Návay Lajos Általános Iskola (2:49:52)
 • hely: Makói József Attila Gimnázium (2:57:34)
 1. hely: Kiszombori Dózsa György Általános Iskola (3:12:42)

 

III. futam – Váltócsapatok: A Földeáki Torna Club ( 2:42:50) és az Öregfiúk csapata (3:23:24) is sikeresen teljesítette a távot. Ők emléklapban részesültek. Ebben a kategóriában indult még a Zárda Zárka csapata is.

 

EGYÉNI  VERSENY

    I. HELY II. HELY III. HELY
2010. 01. 01. után született lány Juhász Zita Mariann Pici Lejla Tóth Panka
2010. 01. 01. után született fiú Lengyel Gábor Gilinger Ferenc Vízhányó Benjamin
2008. 01. 01-2009. 12. 31. lány Molnár Fanni Kolompár Dzsenifer Szászi Fanni
2008. 01. 01-2009. 12. 31. fiú Mészáros Henrik Hadházi Oszkár Xilamér Gazsó Norbert
2006. 01. 01-2007. 12. 31. lány Nagy Emese Boti Tünde,

Vizhányó Ramóna

Vajnai Kincső
2006. 01. 01-2007. 12. 31. fiú Hadházi Roland Szalontai László Dudás Szabolcs
2004. 01. 01-2005. 12. 31. lány Török Vivien Rácz Anasztázia Kürtösi Dzsenifer
2004. 01. 01-2005. 12. 31. fiú Horváth Gergő Bálint Máté Juhász Márk
2002. 01. 01-2003. 12. 31. lány Terhes Tímea Tar Viktória Kosztolányi Emese
2002. 01. 01-2003. 12. 31. fiú Kiss Zsolt Richárd Ponczok Márton Restás Norbert
1998. 01. 01-2001. 12. 31. fiú Hoffmann Márk Lajtár Krisztofer Herczeg Richárd György
1982. 01. 01-1997. 12. 31. Gulyás Zsuzsanna Lőkösné Teleki Erika Baranyi Anita
1982. 01. 01-1997. 12. 31. férfi Máriás Bence Csontos Gábor Vass Ákos
1972. 01. 01-1981. 12. 31. Pál Anita Tóth Istvánné Szabó Andrásné
1972. 01. 01-1981. 12. 31. férfi Máriás András Szélpál József Pető Gábor
1962. 01. 01- 1971. 12. 31. Kabainé Szabó Katalin
1962. 01. 01- 1971. 12. 31 férfi Hajnal Gábor
1962. 01. 01. előtt született férfi Szlovák Sándor Papp Mihály Gyuris Antal
Kategória: Egyéb | A közvetlen link.